Skip to content

5 Burning Tree LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$186,200
Last Sale Date
Aug 10, 1990

Property Information

Block3013
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,828
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
28%
Improvement Value:$236,100
72%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,161+2.0%
2024$9,958+3.2%
2023$9,653+1.4%
2022$9,519+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$186,200
DeedBook 2538, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1962