Skip to content

6 Vander Veer DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block3013
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,149
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,700
26%
Improvement Value:$278,100
74%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,580+2.0%
2024$11,349+10.8%
2023$10,242+1.4%
2022$10,099+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft3,149DeedBook 6438, Page 1531Recorded4/27/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft3,149DeedBook 6228, Page 35Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5979, Page 163

Property Sale

Sale
$432,450
DeedBook 5818, Page 181

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2755, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1962