Skip to content

7 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 14, 2006

Property Information

Block3015
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionD-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,590
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
32%
Improvement Value:$175,800
68%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,008+2.0%
2024$7,848+3.2%
2023$7,608+1.4%
2022$7,502+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5422, Page 55

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4516, Page 178

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 2383, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1986