Skip to content

17 Jackie DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block3015
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionA-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
24%
Improvement Value:$262,800
76%
Total Assessment$344,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,685+2.0%
2024$10,471+3.2%
2023$10,150+1.4%
2022$10,009+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,452DeedBook 6453, Page 799Recorded8/20/2021

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 6362, Page 888Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 6178, Page 1046Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 3067, Page 324

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2373, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1986