Skip to content

13 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block3015
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionF-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,065
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
29%
Improvement Value:$203,800
71%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,839+2.0%
2024$8,662+3.2%
2023$8,396+1.4%
2022$8,279+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft2,065DeedBook 6379, Page 1696Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,065DeedBook 6187, Page 1924Recorded2/18/2014

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6133, Page 778

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3286, Page 15

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2346, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1986