Skip to content

15 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block3015
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionA-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,452
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
26%
Improvement Value:$240,500
74%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,003+2.0%
2024$9,803+3.2%
2023$9,503+1.4%
2022$9,371+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$388,000
Sq Ft2,452DeedBook 6423, Page 608Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2495, Page 355

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2352, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1986