Skip to content

27 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block3015
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionD-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,590
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
32%
Improvement Value:$175,800
68%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,008+2.0%
2024$7,848+3.2%
2023$7,608+1.4%
2022$7,502+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,590DeedBook 6612, Page 1464Recorded12/12/2025

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 6318, Page 1316Recorded2/28/2018

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 2361, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1986