Skip to content

150 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block303
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
34%
Improvement Value:$136,500
66%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+2.0%
2024$6,251+3.2%
2023$6,060+1.4%
2022$5,975+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,750DeedBook 6549, Page 626Recorded2/20/2024

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 6314, Page 1516Recorded1/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950