Skip to content

1555 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block303
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage1,487
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
32%
Improvement Value:$104,900
68%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,746+2.0%
2024$4,651+3.2%
2023$4,509+1.4%
2022$4,446+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3721, Page 230

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2282, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1940