Skip to content

6 Bearfort Way

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block3101
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,274
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
27%
Improvement Value:$229,400
73%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,672+2.0%
2024$9,478+10.6%
2023$8,573+1.4%
2022$8,454+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,274DeedBook 6424, Page 498Recorded12/10/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6170, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1960