Skip to content

109 Fieldboro DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block3101
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,004
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,600
32%
Improvement Value:$172,300
68%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+2.0%
2024$7,739+3.2%
2023$7,502+1.4%
2022$7,397+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,004DeedBook 6601, Page 501Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,122DeedBook 6397, Page 522Recorded2/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963