Skip to content

18 Millbrook LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2007

Property Information

Block3103
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,600
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
36%
Improvement Value:$147,000
64%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,067+2.0%
2024$6,925+3.2%
2023$6,713+1.4%
2022$6,619+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 2654, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1960