Skip to content

2645 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$374,500
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block3103
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,964
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
33%
Improvement Value:$165,300
67%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+2.0%
2024$7,514+3.2%
2023$7,284+3.6%
2022$7,032+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$374,500
Sq Ft1,964DeedBook 6460, Page 558Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$336,000
Sq Ft1,964DeedBook 6446, Page 1587Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2279, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1960