Skip to content

8 Jill LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block3105
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,505
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
39%
Improvement Value:$131,800
61%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+2.0%
2024$6,558+3.2%
2023$6,357+1.4%
2022$6,268+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,505DeedBook 6177, Page 1116Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2569, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1960