Skip to content

11 Barnett RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1956

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block3105
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
35%
Improvement Value:$153,900
65%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+2.0%
2024$7,235+4.2%
2023$6,945+1.4%
2022$6,849+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 3978, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1956