Skip to content

13 Hillsdale RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
May 3, 1989

Property Information

Block3203
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,311
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
32%
Improvement Value:$194,800
68%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,836+2.0%
2024$8,659+3.2%
2023$8,393+1.4%
2022$8,277+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 2487, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1961