Skip to content

269 Glenn AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Sep 27, 2012

Property Information

Block3203
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
33%
Improvement Value:$182,800
67%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,451+2.0%
2024$8,282+3.2%
2023$8,029+1.4%
2022$7,917+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 6157, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1961