Skip to content

38 Johnson Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block3301
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,863
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
34%
Improvement Value:$176,600
66%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,284+2.0%
2024$8,118+3.2%
2023$7,870+1.4%
2022$7,760+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986