Skip to content

2653 Brunswick Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block3301
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
DescriptionRESTAURANT&HSE.
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage2,444
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
42%
Improvement Value:$237,800
58%
Total Assessment$407,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,637+2.0%
2024$12,384+3.2%
2023$12,005+1.4%
2022$11,837+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 6293, Page 580Recorded7/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$980,000
DeedBook 5607, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1960