Skip to content

1770 Brunswick Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1961
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block407
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
21%
Improvement Value:$243,100
79%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,576+2.0%
2024$9,384+3.2%
2023$9,097+1.4%
2022$8,970+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 6600, Page 49Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 6242, Page 1610Recorded3/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961