Skip to content

1102 Colts CircleLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$81,113
Last Sale Date
Nov 2, 2006

Property Information

Block3401
Lot3.01
QualifierC1102
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH UNIT G
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage693
Acreage14.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$58,200
80%
Total Assessment$73,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,268+2.1%
2024$2,222+3.2%
2023$2,154+1.4%
2022$2,124+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$81,113
DeedBook 5513, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 2006