Skip to content

1415 Colts CircleLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$88,902
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block3401
Lot3.01
QualifierC1415
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH UNIT G
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage693
Acreage14.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
27%
Improvement Value:$40,400
73%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,716+2.0%
2024$1,682+3.2%
2023$1,630+1.4%
2022$1,608+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$88,902
Sq Ft693DeedBook 6590, Page 1032Recorded5/13/2025

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 6160, Page 1841

Property Sale

Sale
$61,377
DeedBook 5574, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2006