Skip to content

1122 Colts CircleLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$106,579
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block3401
Lot3.01
QualifierC1122
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH UNIT L
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage949
Acreage14.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
16%
Improvement Value:$81,200
84%
Total Assessment$96,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,730+2.2%
2024$2,671+3.5%
2023$2,581+1.6%
2022$2,542+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$106,579
DeedBook 5587, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2006