Skip to content

1412 Colts CircleLawrence Township, NJ 08648

Built 2007

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block3401
Lot3.01
QualifierC1412
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH UNIT L
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage949
Acreage14.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
13%
Improvement Value:$100,400
87%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,575+2.0%
2024$3,504+3.2%
2023$3,396+1.4%
2022$3,349-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft949DeedBook 6361, Page 204Recorded3/18/2019

Property Sale

Sale
$151,595
DeedBook 5877, Page 242

Property Sale

Sale
$147,180
DeedBook 5593, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 2007