Skip to content

2000 Colts Circle

Lawrence Township, NJ 08648

Apartment

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 1, 2013

Property Information

Block3401
Lot3.01
QualifierS01
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionAPARTMENT BLDG
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage---
Acreage14.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,181,500
35%
Improvement Value:$5,908,500
65%
Total Assessment$9,090,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$281,608+2.0%
2024$275,972+3.2%
2023$267,519+1.4%
2022$263,792+699.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6180, Page 671