Skip to content

180 Franklin Corner Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 14, 1997

Property Information

Block3901
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
Description2SB 174 UNT APT
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage---
Acreage12.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,757,800
34%
Improvement Value:$9,348,400
66%
Total Assessment$14,106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$437,010+17.3%
2024$372,405+14.5%
2023$325,222+1.4%
2022$320,691+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970