Skip to content

7 Dogwood DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block3506
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
34%
Improvement Value:$183,900
66%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,612+2.0%
2024$8,440+3.2%
2023$8,182+1.4%
2022$8,068+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,990DeedBook 6494, Page 587Recorded7/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960