Skip to content

3 Empress LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block3511
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3502

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
29%
Improvement Value:$254,500
71%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,122+2.0%
2024$10,899+3.2%
2023$10,565+1.4%
2022$10,418+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,620DeedBook 6326, Page 943Recorded5/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962