Skip to content

7 Lotus LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block3511
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3502

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,683
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
37%
Improvement Value:$172,100
63%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,411+2.0%
2024$8,243+3.2%
2023$7,990+1.4%
2022$7,879+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 6302, Page 1311Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2504, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1958