Skip to content

21 Stonicker DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block3512
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3502

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,846
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
36%
Improvement Value:$181,300
64%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+2.0%
2024$8,580+3.2%
2023$8,317+1.4%
2022$8,201+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6153, Page 1450

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 3443, Page 236

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2491, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1960