Skip to content

16 Temple TerrLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block3513
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3504

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,846
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
32%
Improvement Value:$207,300
68%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+2.0%
2024$9,236+3.2%
2023$8,953+1.4%
2022$8,828+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961