Skip to content

20 Temple TerrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block3513
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3504

Building Details

Building Class17
Description2051SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,051
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
30%
Improvement Value:$223,500
70%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+2.0%
2024$9,758+3.2%
2023$9,459+1.4%
2022$9,327+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,051DeedBook 6376, Page 287Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4139, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1960