Skip to content

112 Franklin Corner RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block3801
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description1SCB NURSING HM
Dwellings1
ZoningO
Sq Footage---
Acreage4.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,687,000
31%
Improvement Value:$3,713,300
69%
Total Assessment$5,400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$167,301+2.0%
2024$163,953+3.2%
2023$158,931+1.4%
2022$156,717+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960