Skip to content

82 Franklin Corner RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block3801
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description1SB OFFICE
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
30%
Improvement Value:$351,600
70%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,478+2.0%
2024$15,168+3.2%
2023$14,703+1.4%
2022$14,498+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958