Skip to content

134 Franklin CornerLawrence Township, NJ 08648

Built 1977
Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block3903
Lot14
QualifierC003
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class10
Description2S OFFICE
Dwellings1
ZoningO
Sq Footage---
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$621,000
24%
Improvement Value:$2,008,300
76%
Total Assessment$2,629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,456+2.0%
2024$79,826+3.2%
2023$77,380+1.4%
2022$76,302+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000

From:

To:

DeedBook 6212, Page 1984Recorded2/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1977