Skip to content

4 Shinney LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block4001
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage768
Acreage2.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,100
46%
Improvement Value:$91,800
54%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+2.1%
2024$5,128+3.2%
2023$4,971+1.4%
2022$4,901+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 6613, Page 1530Recorded12/23/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1960