Skip to content

713 Pilgrim Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block406
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
35%
Improvement Value:$95,300
65%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,542+2.0%
2024$4,451+3.2%
2023$4,314+1.4%
2022$4,254+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 6465, Page 196Recorded11/23/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1925