Skip to content

729 Pilgrim Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block406
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,765
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
31%
Improvement Value:$128,000
69%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,747+2.0%
2024$5,632+3.2%
2023$5,459+1.4%
2022$5,383+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5672, Page 211

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3274, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1930