Skip to content

718 Puritan AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2009

Property Information

Block406
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
35%
Improvement Value:$94,000
65%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,501+2.0%
2024$4,411+3.2%
2023$4,276+1.4%
2022$4,217+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5220, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1920