Skip to content

732 Puritan Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block406
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,998
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
28%
Improvement Value:$147,800
72%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,360+2.0%
2024$6,233+3.2%
2023$6,042+1.4%
2022$5,958+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,998DeedBook 6611, Page 721Recorded12/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1958