Skip to content

10 Mendrey CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$119,949
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block4104
Lot15
QualifierC349
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4103

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage969
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
18%
Improvement Value:$68,300
82%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,581+2.1%
2024$2,529+3.2%
2023$2,452+1.4%
2022$2,417+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$119,949
Sq Ft969DeedBook 6559, Page 1649Recorded6/19/2024

Property Sale

Sale
$63,600
DeedBook 4453, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$37,275
DeedBook 2431, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1987