Skip to content

48 Poillon CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$71,182
Last Sale Date
Dec 14, 2001

Property Information

Block4104
Lot15
QualifierC373
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4103

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage969
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
14%
Improvement Value:$92,000
86%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,315+2.0%
2024$3,249+3.2%
2023$3,149+1.4%
2022$3,105+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$71,182
DeedBook 4194, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$60,273
DeedBook 3161, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1987