Skip to content

22 Poillon CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block4104
Lot15
QualifierC391
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4103

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage969
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$80,600
67%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,736+2.0%
2024$3,661+3.2%
2023$3,549+1.4%
2022$3,500+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft969DeedBook 6468, Page 354Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5957, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 5198, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$55,500
DeedBook 2911, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$34,530
DeedBook 2430, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1987