Skip to content

17 Scherer CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$96,732
Last Sale Date
Mar 15, 2010

Property Information

Block4104
Lot15
QualifierC472
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4103

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage969
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
17%
Improvement Value:$72,000
83%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,695+2.0%
2024$2,641+3.2%
2023$2,560+1.4%
2022$2,525+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$96,732
DeedBook 6044, Page 810

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5708, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$44,612
DeedBook 2540, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1987