Skip to content

172 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block4201
Lot116
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,716
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
29%
Improvement Value:$199,100
71%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,721+2.0%
2024$8,546+3.2%
2023$8,285+1.4%
2022$8,169+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 5902, Page 104

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4698, Page 139

Property Sale

Sale
$252,556
DeedBook 4391, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 2002