Skip to content

192 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block4201
Lot126
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,979
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
25%
Improvement Value:$249,000
75%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,295+2.0%
2024$10,089+3.2%
2023$9,780+1.4%
2022$9,643+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

Sq Ft1,979DeedBook 6338, Page 782Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$267,950
DeedBook 4252, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 2002