Skip to content

232 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 4, 2008

Property Information

Block4201
Lot145
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,979
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
25%
Improvement Value:$245,900
75%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+2.0%
2024$9,985+3.2%
2023$9,680+1.4%
2022$9,545+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5883, Page 273

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4256, Page 49

Property Sale

Sale
$260,215
DeedBook 4043, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 2001