Skip to content

212 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$282,820
Last Sale Date
Feb 26, 2002

Property Information

Block4201
Lot135
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,979
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
25%
Improvement Value:$250,700
75%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,292+2.0%
2024$10,086+3.2%
2023$9,777+1.4%
2022$9,640+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$282,820
DeedBook 4237, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 2002