Skip to content

230 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block4201
Lot144
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,979
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
25%
Improvement Value:$252,400
75%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,391+2.0%
2024$10,183+3.2%
2023$9,871+1.4%
2022$9,733+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 4793, Page 117

Property Sale

Sale
$290,535
DeedBook 4043, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 2001