Skip to content

322 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$72,932
Last Sale Date
Mar 4, 2015

Property Information

Block4201
Lot186
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class29
DescriptionCOAH PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,026
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
24%
Improvement Value:$45,300
76%
Total Assessment$59,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,846+2.0%
2024$1,809+3.2%
2023$1,754+1.4%
2022$1,730+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$72,932

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 6213, Page 1649Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 3992, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 2001